Glasbena šola na daljavo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

učenje basovskih akordov

2 posters

Go down

učenje basovskih akordov Empty učenje basovskih akordov

Objavlja  Tone Sob 7 Apr 2012 - 17:22

Pozdravljen Borut!

Da malo obnoviva nama sicer že dobro poznana dejstva. Kot veš imam sintizajzer CASIO LK-110. Na njem se zelo lepo da naučiti praktično vse melodije, ki jih vsebuje "Song Book" in ki so tudi že v memoriji te aparature. Seveda lepo po vseh treh možnih korakih
a žal le za desno roko. Na ta način igram cca 35 (od cca 100) teh melodiju. Seveda ob orkesterski spremljavi, ki jo nudi že kar ta aparatura. BDW: to ti pa daje občutek, da že resnično "znaš" tudi nekaj zaigrati. Na ta način le zaznaš, opaziš svoj napredek pri znanju igranja klavirja. Ta občutek pa je res naj-naj.

Zanima pa me sledeče: kako se je na tej aparaturimoč naučiti ustrezno "spremljavo", torej potrebne basovke akore?? Ti akordi so na displeju sicer lepo vidni a žal na klaviaturi - ob obciji 3- povsem neosvetljeni. Drugi moj problem pa je, da se ločeno -torej pri opciji, da se pri izbrani melodiji igra izključno z levo roko- ne znam ustrezno nastaviti tega na sintisajzerja. In še tretji problem: za učenje basovske spremljave je -vsaj tako se mi zdi- na izbiro le en korak: zgolj ena -končna- hitrost, torej le ena opcija. Te hitrosti pa -vsaj v začetni fazi- preprosto sploh nisem v stanju slediti.

Mi lahko tozadevno kaj svetuješ????


Lp,
Tone


Tone

Število prispevkov : 47
Join date : 21/07/2010

Nazaj na vrh Go down

učenje basovskih akordov Empty Re: učenje basovskih akordov

Objavlja  borut Tor 10 Apr 2012 - 17:09

Pozdravljen Tone!

me veseli da napreduješ in opažaš napredek, kot sam praviš!
Glede akordov na levi roki pa je tako. Sinth ima "normal", "Casio chord" in "fingers" pozicijo. Če imaš v Casio chord poziciji, potem ti sam igra akorde, kakšen sistem ima pa lahko pogledaš v navodilih na strani 20.
V kolikor igraš v normal pozicijo (torej klavirski) potem si lahko ogledaš akorde v naši nadaljevalni stopnji (v prilogi igralnega zvezka).

Ti pa verjetno sprašuješ samo za igranje pesmi iz Song book-a... Tukaj imaš na razpolago omejeno učenje, kot sam ugotavljaš. Tako da se verjetno ne da kaj dosti več nastavljati kot si že sam ugotovil, predlagal pa bi ti, da se bolj usmeriš v igranje akordov v "klavirski" poziciji Smile To je tisto "pravo" Smile

Kasneje boš tudi lažje sledil takšnim "schnell" variantam iz sintesizerja, ko boš izhajal iz prakse v levi roki.

Lep pozdrav,
Borut

borut

Število prispevkov : 182
Join date : 14/02/2008

Nazaj na vrh Go down

učenje basovskih akordov Empty Re: učenje basovskih akordov

Objavlja  Tone Tor 10 Apr 2012 - 18:36

Pozdraqvljen Borut!

Hvala lepa za podana pojasnila, odgovor.
Kot vidiš jaz tudi pri takih vprašanjih zelo rad "udarim" bližnice" Na mesto, da sam brskam po navodilih raja preprosto vprašam tistega, ki te stvari bolje obvlada, jih "raztura". Ja obljubim, da si bom vzel čas in -končno- le pogledal v navodila.

Kar se tiče igranja akordov v "klavirski" poziciji -torej z desno roko- pa ti zagotavljam, da sem že predelal -bolje rečeno "preletel"- vaš celotni 1 DVD iz KLAVIR II. To pomeni, da sem se seznanil tudi z temi 14 akordi. To pa je veliko manj od osnovnih 24 akordov,kolikor jih jaz že poznam in tudi znam odigrati. Z obema rokama. Torej: tako na "klavirski" kakor na basovski strani klaviature. Bdw: za vajo pa lahko odigraš kar celotno lestvico, naprej in nazaj in to -posamično- z obema rokama.

To pa ni isto, kot uporabiti v momentu povsem določen akort pri sami spremljavi neke pesmi. Predvsem tu zelo "trpi" prava hitrost igranja, ker pač "iščeš" taprave tipke. Na slepo meni zgolj slučajno uspe "klofniti" prave tipke. Pa še to le, če gledam na klaviaturo namesto, da bi bil pogled usmerjen na sam notni zapis. Ja vem: iz ene napake v drugo, a ne??

Bistvo mojega vprašanja je bilo v tem, da se je -tako kot je to pri "klavirski" roki- le potrebno naučiti (beri: "nadudlati") tudi spremljevalne akorde, ki se igrajo z levo roko. Da poenostavim: za "dril" desne roke je pri mojem sintizajzerju kar odlično poskrbljeno (tri variante). Za "dril" leve roka pa ne. Igranje melodij -kljub "spremljavi" iz sintisajzerja- pa te vseskozi "opozarja", da dejansko rahlo "goljufaš", ker igraš samo polovičarsko. Sčasoma zato dobiš moralnega mačka. Zato sem iskal informacijo.

Sicer pa je igranje z obema rokama istočasno proces, ki se ga ne da kar na hitro osvojiti. Tega pa zaenkrat še ne zmorem pri pesmih, ki jih sicer z desno roko sicer že znam odigrati. Potrebno bo še vaja, vaja, vaja.... vse dokler ne obvladaš pesmi do avtomatizma. Vse drugo popreje pa je igranje z veliko nepotrebno porabljenega časa: za razne miselne procese. N.pr.: katero nota je naslednja, kateri je spremljevalni akord, katere prste uporabim na posamezni roki, katera nota sledi, itd, itd, itd.


Lp,
Tone


Tone

Število prispevkov : 47
Join date : 21/07/2010

Nazaj na vrh Go down

učenje basovskih akordov Empty Re: učenje basovskih akordov

Objavlja  borut Sre 11 Apr 2012 - 10:28

Pozdravljen Tone,

Bistvo mojega vprašanja je bilo v tem, da se je -tako kot je to pri "klavirski" roki- le potrebno naučiti (beri: "nadudlati") tudi spremljevalne akorde, ki se igrajo z levo roko. Da poenostavim: za "dril" desne roke je pri mojem sintizajzerju kar odlično poskrbljeno (tri variante). Za "dril" leve roka pa ne. Igranje melodij -kljub "spremljavi" iz sintisajzerja- pa te vseskozi "opozarja", da dejansko rahlo "goljufaš", ker igraš samo polovičarsko. Sčasoma zato dobiš moralnega mačka. Zato sem iskal informacijo.

Pravzaprav sem ti odgovoril med vrsticami. Na Sinthu je omejeno učenje, zato za začetek raje treniraj prave akorde. Zakaj?

POZOR!
Na sintesitzerju se pri avtomatski spremljavi akordi prijemajo drugače kot na klasični klaviaturi.

-Na običajni klaviaturi je 1. 3. 5. ton neke lestvice - že kar akord. (Npr. za akord C pritisneš C, E, G)
-Če preklopiš na avtomatiko (sinth), pa moraš pritisniti samo ton C in on ti zaigra cel akord C. Če želiš npr. zaigrati C-mol moraš pritisniti ton C in D!
(to si lahko ogledaš v navodilih)

Zato pravim da je bolje najprej vsaj približno obvladati klasično igranje, potem pa se lotiti avtomatskega načina. cheers

p.s. sicer pa so akordi enaki na obeh rokah, akord je pač akord, ne glede ali je oktavo vičje ali nižje

Lp Borut



borut

Število prispevkov : 182
Join date : 14/02/2008

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu