Glasbena šola na daljavo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Oktave na klavirju

4 posters

Go down

Oktave na klavirju Empty Oktave na klavirju

Objavlja  ancka :) Ned 28 Apr 2013 - 20:20

Pozdravljeni !
Mene zanima ali ima vsaka oktava svoj ključ. Pa tudi, če mi lahko nekdo našteje ključe od naj. nižjega do naj. višjega. Za vnaprej se zahvaljujem za odgovor Exclamation
Lp Smile

ancka :)

Število prispevkov : 3
Join date : 28/04/2013
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

Oktave na klavirju Empty Re: Oktave na klavirju

Objavlja  Tone Pon 29 Apr 2013 - 10:38

Pozdravljena Ančka:)!

Na tvoji dve vprašanji ti bo strokovno najbolje odgovoril Borut (admin). Mi je pa povsem jasno, da ima vsak začetnik množico vprašanj in le malo odgovorov nanj. Tudi sam nisem bil nič drugačen. Zato vsak tudi išče pomoč, bolj določna pojasnila.

Jaz ti bom poskušal podati le groba odgovora na tvoji zastavljeni vprašanji. Najprej: kaj ti sploh pojmuješ kot ključ??? Poenostavljeno pa je to vsaka lestvica, ki izhaja od katere-koli začetne note v eni oktavi. V eni oktavi pa je 7 belih tipk (C; D; E; F, G; A, H)in 5 črnih tipk: skupaj 12 tipk. Torej je možnih 12 klučev in odigrati 12 lestvic. Mimogrede: to tudi pomeni, da se v prav vsaki od možnih lestvic tudi akordi odigrajo drugače: z drugimi notami.

V takem zaporedju si ključi tudi sledijo: od najnižjega do najvišjega.

Začetna odigrana nota je torej tista, ki določa v katerem ključu se igra. Pri začetnikih se običajno igra vse v C-ključu. Šele kasneje se postopno preide na druge ključe. Iz tega dejstva sledi tudi začetna drže tako desne kot leve roke (n.pr.: C pozicija; G pozicija). Za kaj takega pa je potrebno vseh 12 lestvic najprej znati tudi odigrati. Poltoni so v vsaki lestvici vedno drugje, na drugi noti.

Kot že napisano: več in bolje ti bo pojasnil Borut.

LP,
Tone

Tone

Število prispevkov : 47
Join date : 21/07/2010

Nazaj na vrh Go down

Oktave na klavirju Empty Re: Oktave na klavirju

Objavlja  ancka :) Pon 29 Apr 2013 - 22:22

pa a nima ena oktava 8 tonov (c,d,e,f,g,a,h,c)?

ancka :)

Število prispevkov : 3
Join date : 28/04/2013
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

Oktave na klavirju Empty Re: Oktave na klavirju

Objavlja  Tone Tor 30 Apr 2013 - 8:21

Ojla!

Odgovor na tvoje vprašanje si zapisala že kar sama. Namreč: v oklepaju si navedla le bele tipke, note, ki sestavljajo eno oktavo pri čemer si pa "spregledala", da si noto C navedla dvakrat. Ta tvoj nazadnje zapisani C je že prva nota (C) v naslednji -eno višji- oktavi. To seveda velja samo v C ključu, kjer je -kot sem ti že napisal- pač prva nota C.

Kot vidiš je v eni oktavi torej le 7 belih tipk -in ne 8- ter 5 črnih tipk kar je skupaj 12 tipk, a ne!!!


Lp,
Tone

Tone

Število prispevkov : 47
Join date : 21/07/2010

Nazaj na vrh Go down

Oktave na klavirju Empty Re: Oktave na klavirju

Objavlja  ancka :) Ned 30 Nov 2014 - 19:01

Očitno me nihče ne razume.. nima veze... nekaj stvari že znam Very Happy Very Happy

ancka :)

Število prispevkov : 3
Join date : 28/04/2013
Age : 33

Nazaj na vrh Go down

Oktave na klavirju Empty Re: Oktave na klavirju

Objavlja  borut Tor 31 Maj 2016 - 14:03

Da ne bom nesporazuma, pojem "oktava" v bistvu pomenu interval, ne lestvica.

Čista oktava je interval, ki meri 8 stopenj (da ne mešamo poltone in tone), torej od C1 do C2, ali npr. od G2 do G3.

Je pa res, da ima durova ali molova lestvica obseg ravno eno oktavo, zato to včasih malo mešamo.

Ključi (predznaki) pa z oktavami (oz. intervali) nimajo neposredne povezave. Imajo pa povezavo z lestvicami.

Lp Borut

borut

Število prispevkov : 180
Join date : 14/02/2008

Nazaj na vrh Go down

Oktave na klavirju Empty Re: Oktave na klavirju

Objavlja  klaviaturca Pon 6 Nov 2017 - 12:09

se strinjam z borutom

klaviaturca

Število prispevkov : 1
Join date : 05/11/2017

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu