dunajska ali minhenska uglasitev

Poglej prejšnjo temo Poglej naslednjo temo Go down

dunajska ali minhenska uglasitev

Objavlja  sonja on Pet 26 Jun 2009 - 23:45

Pozdavljeni, mene pa zanima ali imate pri paketu Dunajsko ali Minhensko uglasitev?

sonja

Število prispevkov : 4

Nazaj na vrh Go down

Re: dunajska ali minhenska uglasitev

Objavlja  borut on Sob 27 Jun 2009 - 10:18

Pozdravljeni Sonja,

v ponudbi imamo obe varianti.

Lp, Borut

borut

Število prispevkov : 160

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  sonja on Sob 27 Jun 2009 - 10:58

Hvala za hiter odgovor. Že od nekdaj me mika, da bi igrala citre, a nisem prepričana da bi to zmogla. Tale vaša varianta pa mi je všeč, čeprav še vedno ne vem, če se da naučiti igranja inštrumenta kar iz DVD jev. Katero uglasitev pa priporočate za začetnika, Dunajsko ali Minhensko?

Lp Sonja

sonja

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Sob 27 Jun 2009 - 12:32

Kar se tiče učenja inštrumenta je tako; vedno se učite sami, tudi če hodite v glasbeno šolo ali k inštruktorju - se nazadnje sami doma vsedete k inštrumentu in vadite. Učite se samo z vajo, inštruktor vam sicer sem in tja kaj svetuje in preveri vaš napredek v osnovi pa se učite sami.

Podobno je tudi pri glasbeni šoli na daljavo, tudi tu se učite sami z vajo. Inštruktor pa vam lekcijo pokaže (namesto v živo) na DVDju. Torej ni bistvene razlike med pristopi k učenju inštrumenta med nami in klasičnim inštruktorjem, vedno ste v osnovi VI SAMI glavni "element šolanja" in od vas je največ odvisno.

Pri citrah smo bili še posebej pazljivi pri izvajanju načelu postopnosti, saj se zavedamo da citre niso najlažji instument za igranje, zato začenjamo najprej samo z melodijskim delom, pa posebej spremljevalnim delom in potem priključujemo base itd. Skratka, če imate željo po igranju bo stvar stekla kot po maslu...

Kar se tiče Muenchenske ali Dunajske uglasitve; bistvene razlike med obema uglasitvama ni. Nobena varianta ni težja ali lažja in nobena varianta ni boljša ali slabša, pač obstajata dve varianti in za eno se odločite. Če boste v glavnem igrali lažjo Slovensko ljudsko glasbo in ne veste kaj bi izbrali, običajno priporočamo Dunajsko uglasitev, saj je za nianso bolj priročna za igranje te zvrsti glasbe.

Lep pozdrav,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  sonja on Tor 30 Jun 2009 - 8:13

Najlepša hvala za odgovor.

Lp Sonja

sonja

Nazaj na vrh Go down

uglasitvi

Objavlja  tadejm on Sob 29 Avg 2009 - 0:20

Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje, in sicer: na internetu sem gledal oglase za rabljene citre in so skoraj vse uglašene v munchenski uglasitvi. Zanima me ali se lahko ta uglasitev kako ˝spremeni˝ v dunajsko (saj me zanima igranje ljudske glasbe),
Lep pozdrav
Tadej

tadejm

Število prispevkov : 2

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Sob 29 Avg 2009 - 10:38

Pozdravljeni še enkrat,

pri nas (v Sloveniji) so citre večinoma uglašene na Muenchensko uglasitev, zato je tudi večina ponudbe rabljenih citer v tej uglasitvi.
Tudi ta uglasitev je primerna za igranje ljudske glasbe, tako da morda niti ni potrebno menjati sistema.

Razlika je v melodijskem delu, kjer se zamenja ena struna in spremljevalnem delu, kjer pa je razlik malo več. Nekaj strun je za oktavo premaknjenih, bistvena razlika pa je v tem, da ima Dunajska uglasitev 13, Muenchenska pa 12 spremljevalnih strun.

V kolikor se boste odločili za nakup vam toplo priporočam tudi zamenjavo strun, za cca. 140€ bodo vaše citre zvenele fantastično.
Nov komplet lahko naročite tudi na www.saitenkatalog.de (strune "Pyramid Konzertzither Nylon mit Stahlkern"), lahko pa se dogovorite tudi z našim inštruktorjem za zamenjavo.

Ko rečeno pa ni nujno potrebno menjati uglasitve, saj pri lažjih pesmih ni velike razlike, tudi z Muenchensko uglasitvijo bo šlo brez problemov.

Lep pozdrav,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  bojanx on Ned 30 Avg 2009 - 11:13

To je pa tudi mene vedno zanimalo Cool

bojanx

Število prispevkov : 3

Nazaj na vrh Go down

Poglej prejšnjo temo Poglej naslednjo temo Nazaj na vrh