Izbira pravega tempa

Poglej prejšnjo temo Poglej naslednjo temo Go down

Izbira pravega tempa

Objavlja  Tone on Tor 26 Okt 2010 - 15:19

V "Igralnem zvezku" je pri vseh lakcijah predpisan takt (3/4, 4/4, itd) ne pa tudi kateri je pravi tempo!! Tako si v začetku povsem odvisen od tovarniške nastavitve klaviature (pri meni 120), kar pa je lahko neprimerno tako za melodijo kakor zame. Zato ker je tako določen tempo lahko prehitr, pravšni ali prepočasen za določeno melodijo ali za mojo trenutno sposobnost igranja.
Na vsaki klaviaturi se da nastaviti tudi tempo. Ne da se pri tem poruši predpisani ritem (n. pr. pri 3/3 ali 4/4 taktu). Konkretno: na moji klaviaturi se nastavitev tempa spremeni za en korak v rasponu od 40 do 255. Igrati pri tempu 40 ali pa pri 255 pa ni isto, a ne?? Tako odigrano je slišati zelo, zelo različno. Iz napisanega pa sledi moje vprašanje, ki se glasi:
- kateri tempo igranja je torej edino, najbolj pravilen za vsako posamezno lekcijo v "Igralnem zvezku" ???

Lp,
Tone

Tone

Število prispevkov : 47

Nazaj na vrh Go down

Re: Izbira pravega tempa

Objavlja  borut on Tor 26 Okt 2010 - 16:59

Pozdravljen Tone,

kot že rečeno v praksi ne obstaja pravilen tempo za posamezno skladbo, razen če tempo predpiše skladatelj, takih skladb pa v našem paketu ni.
Kot vidiš v nadaljevanju je ista skladba Moj očka ima konjička dva odigrana v različnih hitrostih glede na potrebe aranžmaja. Če malo pobrskaš po internetu boš našel tudi veliko hitrejše ali pa veliko počasnejše variante iste pesmi.

http://www.youtube.com/watch?v=S_Zry6LsqhE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=PrpybkNyKds

Skratka; v večini so približne hitrosti pesmi malo hitrejše od tistih hitrosti, ki so zaigrane v lekcijah, ni pa to nujno. Pa tudi skozi celotno pesem običajno ni tako matematično natančen tempo, saj tempo lahko skozi skladbo lahko rahlo niha.

In to je tudi odgovor: če s primerjanjem poiščeš tempo, v katerem je odigrana lekcija, potem pa pohitriš za morda 5-10 enot boš večinoma dobil približno hitrost igranja v praksi. Tempo v naših lekcijah pa je vedno zaokrožen na 60,70,80,90,100,110,120.

Lp Borut

borut

Število prispevkov : 160

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  Tone on Tor 26 Okt 2010 - 19:52

Če sem pravilno povzel tvojo pojasnitev je tisti, ki uspe pri tempu 120 odigrati melodijo pravilno, že kar odlično obvladal to lekcijo.
In še druga razlaga: vedno moraš začeti pri začetnem, najnižjem tempu. Tako se lahko pridobi na času, da še uspeš "popraviti" posamezno napakčno odigrano noto in ne izgubiš povsem ritma. Sklepam pravilno??

Sam pa še vedno mislim, da je tempo le zelo bistven za odlično izvedbo posamezne melodije. Ali kot se temu reče -če se ne motim- interpretacijo melodije. N. pr.: ni vseeno ali odigraš "Ko boš prisla na Bled" ali pa "Mesečino" pri tempu 100 ali 120. Izvedba pri enem ali drugem tempu se sliši precej drugače, ali ne??

Lp,
Tone

Tone

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Tor 26 Okt 2010 - 23:12

Pozdravljen Tone,

pravzaprav ni čisto tako kot ugotavljaš, kar se tiče hitrosti. Če predpiše skladatelj hitrost npr. andante imaš možnost velikega razpona, tako da to ne pomeni nujno hitrosti 120 udarcev na minuto. Torej ne pomeni da je pri hitrosti 120 odigrana pravilno. Nekatere so počasne druge hitre in uspavanke nima smisla igrati prehitro. Prava hitrost je tista, ki je prikazana v lekciji, s tem da lahko pohitriš kakšnih 10 udarcev.

Nima smisla tlačiti vse pesmi na tem svetu v isto hitrost, ker se potem kreativnost neha. Tudi izvajalec mora imeti svobodo pri izražanju svojih občutenj z različnimi elementi, eden izmed njih je tudi hitrost oz. tempo. Tempo je seveda pomemben, vendar je pri vsaki skladbi drugačen.

nekaj primerov iz Wikipedie:
adagio - počasi (M.M.=60-72)
allegro - hitro, veselo (M.M.=120-168)
andante - zmerno počasi (M.M.=72-100)
largo - široko, zelo počasi (M.M.=40-60)
lento - počasi (M.M.=56-66)
moderato - zmerno, umirjeno (M.M.=100-120)
prestissimo - zelo hitro (M.M.=200+)
presto - hitro (M.M.=168-200)

PAZI!
Pomemba pa je tudi inforamcija, ki sem ti jo že podal v prejšnjih sporočilih - da smo določene pesmi za šolske potrebe preuredili npr. iz osmink v četrtinke. To pomeni da moraš isto pesem namesto s hitrostjo 90 igrati s hitrostjo 180 udarcev, če želiš ujeti pravi ritem.

Svetujem ti, da se zaenkrat ne ukvarjaš preveč s pretirano natančnim tempom, pomembo je da si ujameš približno hitrost, potem pa skozi skladbo držiš čimbolj enakomeren tempo. Bolj pomembni poudarki na tvoji stopnji so na enakomernem pritisanju tipk (da niso eni toni glasnejši od drugih), pravilne dolžine tonov, ki jih odigraš (polovinka je polovinka) in prstni red (da približno slediš prstnemu redu na ekranu in ne pritiskaš preveč po domače).

Je pa pravilna tvoja ugotovitev, da se vsako skladbo učimo najprej počasi - da osvojimo pravilen prstni red itd., potem pa jo igramo tudi hitreje.

Lep pozdrav,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  Tone on Sre 27 Okt 2010 - 8:50

Pozdravljen Borut!
Hvala za tvoja izčrpna pojasnila.

borut je napisal/a:Svetujem ti, da se zaenkrat ne ukvarjaš preveč s pretirano natančnim tempom, pomembo je da si ujameš približno hitrost, potem pa skozi skladbo držiš čimbolj enakomeren tempo. Bolj pomembni poudarki na tvoji stopnji so na enakomernem pritisanju tipk (da niso eni toni glasnejši od drugih), pravilne dolžine tonov, ki jih odigraš (polovinka je polovinka) in prstni red (da približno slediš prstnemu redu na ekranu in ne pritiskaš preveč po domače).

Sam "rešujem" problem čim bolj enakomernega tempa na ta način, da si pri igranju vsake melodije preprosto vključim še "bobne": določeni ritem (večinoma 3/3 ali 4/4). Podobno bi bilo, če bi si aktiviral metronom. Res pa je to "potuha", ker ti pač ni več potrebno šteti trajanje posamezne note. To ti tudi rešuje problem pravilne dolžine tonov saj -če le imaš kanček posluha- zlahka odigraš polovinko ali pa celinko.

Kako neenakomerno pritiskam na tipke pa sem spoznal šele pred kratkim, ko sem igral na drugi klaviaturi, kjer je bilo možno odigrati noto glasno (f) ali pa tiho (p). Na moji klaviaturi te nastavitve sploh nimam. Zato je glasnot odigrane note vedno enaka: ne glede na samo jakost udarca po tipki.

Pravilni prstni red pa je res tisti, ki ti sploh omogoči, da določeno melodijo zmoreš odigrati recimo moderato (M.M.= 100-120). Napačni prstni red pa ti takoj povzroči hude težave pri odigranju naslednjih tonov. To pa -pri višjem igralnem tempu- takoj pomeni tudi izgubo ritma.

Lp,
Tone

Tone

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Sre 27 Okt 2010 - 10:00

Pozdravljen Tone,

v redu, naštej mi par pesmi za katere te konkretno zanima pa bomo pogledali situacijo.

Lep pozdrav,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  Tone on Sre 27 Okt 2010 - 15:24

borut je napisal/a: Nima smisla tlačiti vse pesmi na tem svetu v isto hitrost, ker se potem kreativnost neha. Tudi izvajalec mora imeti svobodo pri izražanju svojih občutenj z različnimi elementi, eden izmed njih je tudi hitrost oz. tempo. Tempo je seveda pomemben, vendar je pri vsaki skladbi drugačen. Nekaj primerov iz Wikipedie:
largo - široko, zelo počasi (M.M.=40-60)
lento - počasi (M.M.=56-66)
adagio - počasi (M.M.=60-72)
andante - zmerno počasi (M.M.=72-100)
moderato - zmerno, umirjeno (M.M.=100-120)
allegro - hitro, veselo (M.M.=120-168)
presto - hitro (M.M.=168-200)
prestissimo - zelo hitro (M.M.=200+)

Mislim, da bi zgornjo tabelo morali vključiti v eno od lekcij učnega programa GŠD. Že iz zgornje tabele je določno razvidno, da bi ustvarjalci GŠD že v "Igralnem zvezku" zlahka določili najprimernejši tempo prav za vsako lekcijo posebaj. Vse kar bi bilo potrebno storiti pa je: nad predpisanim taktom in nad črtovjem bi samo še zapisali n. pr.: adagio, ali moderato, ali allegro, itd.

Tako bi se izognili sedanji nedorečeni situaciji, ko -n.pr. jaz- pri vseh lekcijah, kjer je predpisam 4/4 takt igram z tempom 120. Taka je pač tovarniška nastavitev moje klaviature. Že sam si pa ugotovil, da "nima smisla tlačiti vse pesmi na tem svetu v isto hitrost". Začetnik se do te ugotovitve sam ne more dokopati. Na to ga lahko upozori le nekdo, ki to že obvada. V konkretnem primeru je to GŠD.

Borut: ne gre za moje kritiziranje pač pa za moj predlog kako bi se še izboljšalo "Igralni zvezek". Ali je predlog smisel ali ne pa je stvar vaše strokovne presoje.

Lp,
Tone

Tone

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Sre 27 Okt 2010 - 17:11

Pozdravljen Tone,

se popolnoma strinjam in hvala za predlog. Finta pa je v tem, da 95% uporabnikov ne uporablja metronoma pri igranju, tako da temu elementu nismo posvečali pretirane pozornosti.
Bomo pa v bodočih nadgradnjah za vsak slučaj dodali tudi priporočene hitrosti za igranje z metronomom.

Lekcija, ki podrobno razlaga tempo in pomen številk, ki označujejo hitrost pa je predvidena za nadaljevalno stopnjo.

Lep pozdrav,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  Tone on Pet 29 Okt 2010 - 9:15

borut je napisal/a: Finta pa je v tem, da 95% uporabnikov ne uporablja metronoma pri igranju, tako da temu elementu nismo posvečali pretirane pozornosti.

Waw!! Ne znam si predstavljati, da se kar 95 % uporabnikov pri učenju igranja zateka k štetju, da sploh ujamejo pravilen ritem. Če k temu dodam še istočasno "branje" not, pozicioniranje pravilnega prstnega reda tako desne kot leve roke, itd. pridem do zaključka, da se na ta način lahko vedno le "izgubiš": ne zmoreš odigrati melodije pravilno v predpisanem ritmu. Razlaga je enostavna: istočasno se pač ne da kvalitetno opraviti več del. Nikjer namreč nisi 100 %. Pri igranju se to vedno odrazi v obliki razno-raznih napak.

Iz navedenega sledi: stremeti je treba k temu, da se istočasno "opravlja" le ena dejavnost. Ostale dejavnosti pa "prenesti" na pripomočke ali pa jih z vajo preprosto avtomatiziraš.

Lp,
Tone

Tone

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Pet 29 Okt 2010 - 11:25

Pozdravljen Tone,

ne boš verjel, vendar se tudi v klasičnih glasbenih šolah ne prakticira metronoma. Vsaj pri nas ga nismo in kolikor vem se večinoma metronom ne koristi - oz. se to ne zahteva od kandidatov. Lahko pa po želji vsakdo igra tudi na ta način.

POZOR!
Tempo narekuje hitrost nekemu ritmu, ta pa je v osnovi neka ponavljajoča struktura poudarjenih in nepoudarjenih momentov. Pri igranju si zato običajno pomagamo z nogo, tako da si dajemo takt z rahlim (skoraj neslišnim) udarjanjem stopala ob tla. ŠTETJE se uporablja samo pri šolskem prikazu in razlagi takta in takrat ko osvajamo novo skladbo - da vidimo kako se zvrstijo trajanja not v določenem taktu. Kasneje si pri pri igranju si morda štejemo prvih nekaj taktov, potem pa se ta funkcija prenese samo na prvo - poudarjeno dobo, ki jo simuliramo z nogo. Torej na vsako prvo dobo s prsti noge rahlo udarimo ob tla in temu sledimo skozi skladbo.

Zato je potrebno najprej tehnično osvojiti skladbo, šele potem ko jo obvladamo pa pospešujemo hitrost tako, da si pri naslednjem izvajanju skladbe z nogo damo nekoliko hitrejši tempo.

Brez skrbi Tone, kilometrina bo naredila svoje in tudi za tebe bo držanje tempa postala "šalamala" Smile

Lep dan,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  Tone on Pet 29 Okt 2010 - 17:41

Pozdravljen Borut!

Vem, da ne boš verjel a je za mene držanje tempa že sedaj "šalamala". Wink Wink S tem dosedaj -pri tempu 120- res nimam velikih problemov. Na mesečni "kontrolki" pa sem do sedaj vedno igral vse znane lekcije, ki so napisane v enakem taktu, z več ali manj enakim tempom!! To pa je seveda neprimerno: iz že zgoraj napisanih razlogov. Pa me je Tina -veš katero mislim- opozorila, da to ni v redu. Od tod moja "jeza" in razlog za to temo, ker sem sprevidel, da naučeno le ni tako dobro kot sem mislil, da je. Če bi že popreje vedel to kar vem sedaj in o čemer debatirava pri tej temi, bi se že v osnovi naučil posamezno lekcijo v bolj ustreznem tempu. Velikokrat celo z večjo lahkoto. Pri manjši hitrosti igranja pač še utegneš preprečiti napako in tudi še "ujeti" ritem, a ne?

Moja največja napaka je, ker vedno znova in znova, neotrudno "hlastam" po novih lekcijah. Seveda zmorem vse naučeno nato odigrati intaktno, a to ni utrjeno znanje. Raje ti ne napišem pri katerih lekcijah sem že trenutno. Embarassed Embarassed Zato, ker veš kdaj sem jaz začel z učenjem igranja klaviature. Ostalo je stvar osnovno-šolske matemetike. Prehitevam vsaj 250/uro.

Lp,
Tone

Tone

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  Tone on Sre 3 Nov 2010 - 10:21

Pozdravljen Borut!

S pomočjo moje klaviature, kjer lahko višam ali nižam hitrosti, in mojega posluha sem ugotavljal hitrosti igranja demonstratorke v posameznih lekcijah. Mislim, da so ti rezultati točni vsaj v tolerančnem območju + ali - 5 %. Dobljeni rezultati so torej zelo dobri približki hitrosti s katero je potrebno igrati določeno lekcijo. Nekaj mojih ugotovitev:
14. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 128 (allegro) 17. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 108 (moderato)
25. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 168 (allegro?, presto?) 31. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 84 (andante)
32. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 116 (moderato) 33. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 104 (moderato)
34. lekcija: 4/4 takt, M.M.= 75 (andante) 35. lekcija: 2/4 takt, M.M.= 57 (largo)
36. lekcija: 3/4 takt, M.M.= 109 (moderato) 37. lekcija: 3/4 takt, M.M.= 141 (allegro)
39. lekcija: 3/4 takt, M.M.= 120 (moderato?, allegro?) 40. lekcija: 3/4 takt, M.M.= 120 (moderato?, allegro?)

Že samo ti primeri določno izkažejo dejstvo, da je hitrost igranja pri sami izvedbi skladbe res še kako pomembna. Ali igraš z hitrostjo M.M.= 57 ali pa z M.M.= 168 ni isto, a ne?[flash][/flash]
Če bi torej pri posameznih lekcijah bila navedena še potrebna hitrost igranja bi se -po mojem- učencem kar precej olajšalo učenje te lekcije.

Lp,
Tone

Tone

Nazaj na vrh Go down

Objavlja  borut on Sre 3 Nov 2010 - 12:08

Pozdravljen Tone,

seveda je hitrost pomembna, zato sem že večkrat ponovil - da je priporočen tempo takšen kot je v lekciji, s tem da naj bo končno igranje nekoliko hitrejše.

Številčna hitrost igranja učencem ne bi kaj dosti pomagala, ker si eden redkih, ki uporabljaš metronom.

Kot rečeno, pa bomo v nadgradnji upoštevali tvoj predlog in bomo podali tudi priporočene hitrosti igranja, tako da bodo zadovoljni vsi uporabniki našega produkta (tudi tisti ki uporabljajo metronom).

Lep pozdrav in hvala za sugestije,
Borut

borut

Nazaj na vrh Go down

Poglej prejšnjo temo Poglej naslednjo temo Nazaj na vrh