Glasbena šola na daljavo
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Razlika med klasično in akustično kitaro?

3 posters

Go down

Razlika med klasično in akustično kitaro? Empty Razlika med klasično in akustično kitaro?

Objavlja  DammKo Tor 9 Nov 2021 - 23:00

Pozdravljeni.

Sem novopečeni učenec kitare, učim se po vašem osnovnem paketu in moram res pohvaliti vaš tečaj na daljavo. Najbolj mi ustreza, ker si lahko sam razporedim ure vadbe. Kitaro imam ves čas na dosegu roke in ko imam par minut časa jo primem in pobrenkam, res super.
Ko sem kupoval kitaro se mi je porodilo vprašanje kakšna je razlika med klasično in akustično kitaro? Razlike v fizični obliki si še nekako lahko predstavljam, nikakor pa si ne znam predstavljati razlik v igranju in zvoku.
Mi lahko na hitro raložite glavne razlike.
Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor.

LP Damjan

DammKo

Število prispevkov : 1
Join date : 14/10/2021

Nazaj na vrh Go down

Razlika med klasično in akustično kitaro? Empty Re: Razlika med klasično in akustično kitaro?

Objavlja  borut Sre 10 Nov 2021 - 11:20

Pozdravljeni Damjan,

me veseli, da vam je paket všeč.

Kar se tiče klasične in akustične kitare, razlike niso gromozanske. Obe kitari sta v osnovi podobni, s tem da ima akustična še elektro-akustične izpeljanke.

Bistvene razlike so:

vrat - klasična kitara ima nekoliko širši vrat, akustična pa ožji ( za začetnika je boljši širši vrat, ker lažje prijema posamezne strune)

strune - običajno so na klačini kitari najlonske strune, na akustični pa kovinske

prečke - na klasični kitari so ravne prečke (na vratu kitare), akustična pa ima običajno rahlo zaobljene

trup kitare - klasična kitara ima "klasičen" trup, akustične pa imajo poleg klasične oblike še veliko izpeljank, lahko je del trupa tudi pomaknjen navznoter, da se lahko na vratu doseže čimvišje pragove, itd.


Glede na vse navedeno, je klasična kitara z najlonskimi strunami nekoliko tišja, običajno jo igramo s prsti, zvok spominja bolj na španski flamenko, bolj ustrezno je igranje klasične glasbe.

Akustično kitaro igramo pretežno s trzalico, zvok je bolj kovinski in glasnejši, igramo pa pretežno bolj z akordi.


To so seveda predpostavke, v praksi lahko obe vrsti kitar igramo na vse načine. Wink

Pomemben faktor so tudi strune, vendar so to odločitve za tiste, ki že malo obvladajo kitaro in iščejo mehkejše ali trše strune.


Lp, Borut

borut

Število prispevkov : 182
Join date : 14/02/2008

DammKo likes this post

Nazaj na vrh Go down

Razlika med klasično in akustično kitaro? Empty Re: Razlika med klasično in akustično kitaro?

Objavlja  svoti Ned 23 Jan 2022 - 14:46

ej super, točno to je tudi mene vedno matral afro

svoti

Število prispevkov : 1
Join date : 23/01/2022

Nazaj na vrh Go down

Nazaj na vrh

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu